Jakie korzyści może przynieść dziecku regularna jazda konno?

Jazda konno może być nie tylko przyjemnością. Od kilku lat coraz więcej mówi się także o jej właściwościach terapeutycznych. Jeszcze niedawno był to obraz znany przede wszystkim z zagranicznych filmów. Teraz jednak terapia konna dla dzieci zyskuje na popularności również w Polsce. I nic w tym dziwnego, bo to rozwiązanie ma wiele zalet.

Czy terapia konna dla dzieci przynosi efekty?

Zwolennicy pracy terapeutycznej z koniem wskazują na wiele korzyści płynących z takiego rozwiązania. Wśród nich wymienić można przede wszystkim większą pewność siebie, budowanie poczucie własnej skuteczności, poprawę umiejętności komunikacyjnych czy rozwijanie świadomości emocjonalnej. Konie świetnie sprawdzają się przy terapii przede wszystkim ze względu na swoją wrażliwość na sygnały emocjonalne i werbalne. W ostatnich latach powstało też coraz więcej tekstów zachwalających właściwości terapeutyczne jazdy konno. Przykładem może być chociażby  „Reviving Ofhelia: Saving the Selves of Adolescent Girls” autorstwa Mary Pipher. Osoby bardziej sceptyczne być może przekonają natomiast wyniki badań przeprowadzonych w ostatnich latach. 

Współczesna nauka rzeczywiście zainteresowała się tym, jak terapia konna dla dzieci wpływa na ich rozwój i jakie korzyści niesie przebywanie z tymi zwierzętami. Na uwagę zasługuje chociażby badanie z 2013 roku, w którym wzięły udział dzieci od klasy piątej do ósmej. Zostały losowo przydzielone do programu zajęć trwającego 11 tygodni. Obejmował on nie tylko jazdę konno, ale też wiele innych aktywności – między innymi pielęgnację zwierząt i obserwowanie ich zachowania.

Część dzieci trafiła natomiast na listę oczekujących jako grupa kontrolna. Po zakończeniu programu okazało się, że te osoby, które uczestniczyły w zajęciach, poprawiły samoświadomość, stały się bardziej odpowiedzialne, a także wzmocniły umiejętność podejmowania decyzji czy budowania relacji. Gdy grupa kontrolna wzięła udział w programie w późniejszym terminie, u niej również zaobserwowano podobne rezultaty. 

W 2014 roku przeprowadzono natomiast inne badania, w których skupiono się przede wszystkim na zależności między poziomem kortyzolu w organizmie a przebywaniem z końmi. W tym wypadku również losowo przydzielono nastolatków do 11-tygodniowego programu z końmi, a część umieszczono na liście oczekujących. Od osób biorących udział w zajęciach pobierano następnie próbki śliny i porównywano z próbkami od grupy kontrolnej. Okazało się, że terapia konna dla dzieci przyniosła duże efekty. U nastolatków mających kontakt z końmi odnotowano niższy poziom kortyzolu zarówno w perspektywie dziennej, jak i pod koniec całego badania. Wiele wskazuje więc na to, że regularny kontakt z końmi może zmniejszyć poziom stresu i budować zdrowe nawyki u nastolatków. 

Jak czerpać korzyści z jazdy konno?

Również osoby, które nie potrzebują terapii, mogą wiele zyskać na regularnym odwiedzaniu stadniny. Istnieje kilka możliwości, by wykorzystać ten potencjał. Przede wszystkim warto przejrzeć oferty obiektów znajdujących się w pobliżu. Oprócz regularnych zajęć często organizowane są bowiem przejażdżki szlakiem czy obozy. Warto jednak pamiętać, że to właśnie systematyczne chodzenie na zajęcia przyniesie lepsze efekty niż jednorazowe przejażdżki. Obóz lub jazda szlakiem może być jednak dobrym początkiem dla regularnego odwiedzania stadniny i pozwolić dziecku oswoić się ze zwierzęciem. 

Czasem też kontakt z koniem jest utrudniony. Wiele dzieci mieszka bowiem w mieście i nie może regularnie uczestniczyć w zajęciach. Wówczas warto wykorzystać każdą możliwość, gdy nastolatek może przebywać w pobliżu koni – tutaj właśnie obozy czy przejażdżka konno podczas wizyty na wsi sprawdzą się znakomicie. Jeśli natomiast przeszkodą nie jest odległość czy problemy z dojazdem, a koszty, warto pamiętać, że wiele stadnin przyjmuje wolontariuszy. W ten sposób dziecko może mieć na co dzień kontakt z koniem, a jednocześnie nie obciąży to rodzinnego budżetu. 

 

Dodaj komentarz