Odpieluchowanie – kiedy powinno nastąpić i jak sprawić, by było prostsze?

Według niektórych ekspertów dziecko już w pierwszych miesiącach życia zaczyna komunikować chęć wypróżniania się. W związku z tym nie brak rodziców, którzy wysadzają na nocnik już kilkumiesięczne niemowlaki. Obecnie, gdy do dyspozycji ma się pieluchy jednorazowe, czas odpieluchowania można uzależnić od pojawienia się oznak gotowości dziecka, by cały proces przebiegł komfortowo zarówno dla rodziców, jak i malucha.

Kiedy jest najlepszy moment?
Każda mama powinna sama zadecydować, kiedy chce wysadzać własne dziecko. Nie ma sensu posługiwać się wytycznymi wskazującymi, w jakim przedziale czasowym dziecko powinno zacząć korzystać z nocnika czy nakładki na sedes. Dużo zależy bowiem od predyspozycji samego dziecka. Na sukces odpieluchowania ma wpływ także nastawienie – najlepiej wybrać czas, w którym rodzice mają dobry humor i mobilizację, by podjąć próbę nauki korzystania z nocnika. Duże znaczenie ma bowiem rodzicielska uwaga, obecność oraz zaangażowanie w odpieluchowanie.

Pomoce przy odpieluchowaniu
Istnieje wiele sposobów na sprawienie, by cały proces odpieluchowania przebiegał sprawniej. Do takich pomocy należy między innymi susiająca lalka, na przykładzie której można wytłumaczyć dziecku proces wypróżniania do nocnika. Warto też pamiętać, by wybierać ubranka z gumką w pasie czy na rzep, by maluch sam mógł nauczyć się je ściągać i zakładać. Można też skorzystać ze specjalnego timera, który będzie przypominał o konieczności załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych.

 

 

Porównanie nocniczków turystycznych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *