Jak mierzyć temperaturę u noworodka?

Choroba niemowlaka jest nie tylko nieprzyjemnym doświadczeniem dla malucha, ale może też być bardzo niebezpieczna! Dlatego rodzice w żadnym wypadku nie powinni bagatelizować niepokojących objawów i w razie jakichkolwiek wątpliwości, powinni udać się do lekarza.

Jednym z charakterystycznych i łatwych do wykrycia objawów choroby u dziecka, jest gorączka. Jak mierzyć temperaturę u niemowlaka?

Tradycyjne metody pomiaru temperatury

Każdy rodzic powinien wiedzieć, jak sprawdzić, czy niemowlę ma gorączkę. Dzięki tej podstawowej wiedzy, może szybko zareagować w razie podwyższonej temperatury, która u takiego maluszka może być niebezpieczna.

Ze względów bezpieczeństwa, najlepiej jest wykonać pomiar termometrem elektronicznym. Tradycyjny, rtęciowy termometr co prawda jest nieomylny i pokazuje dokładny pomiar temperatury, ale stosując go trzeba zachować ostrożność, aby go nie rozbić, co mogłoby być bardzo niebezpieczne!

Jak mierzyć temperaturę u noworodka, aby pomiar był nie tylko bezpieczny, ale też dokładny? Najlepiej włożyć końcówkę termometru do pupy maluszka, przedtem smarując ją odrobiną oliwki. Najłatwiej jest wykonać tę czynność, kładąc dziecko na brzuchu lub na boczku. Taki pomiar jest bardzo dokładny, gdyż jest wykonywany wewnątrz ciała.

Nowoczesne metody pomiaru temperatury

Współcześnie, najłatwiej jest zmierzyć temperaturę, stosując termometry bezdotykowe. Takie urządzenie działa na podczerwień. Aby wykonać pomiar, wystarczy przybliżyć je do czoła niemowlaka. Termometry bezdotykowe są obecnie najpopularniejszymi urządzeniami do pomiaru temperatury dzięki temu, że są wygodne w użyciu i działają bardzo szybko. Warto jednak wiedzieć o tym, że pomiar nie jest bardzo dokładny. Najlepiej jest wykonać go dwu, a nawet trzykrotnie, a następnie uśrednić wynik.

Wiedząc, jak mierzyć temperaturę u noworodka, rodzice mogą szybko zareagować w razie, gdyby z dzieckiem działo się coś niepokojącego. Gorączka u takiego maluszka może mieć bardzo negatywne konsekwencje, dlatego nie wolno jej bagatelizować!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *