Dlaczego w życiu dziecka ważna jest rutyna?

Może się wydawać, że w życiu dziecka rutyna nie jest potrzebna, skoro po wkroczeniu w dorosłość stanie się już nieodłącznym elementem życia. Dlaczego warto wprowadzać ją już od najmłodszych lat?

Organizacja w szkole

Kiedy zaczyna się nauka w szkole, życie dziecka nagle się zmienia. Trzeba przywyknąć do spędzania kilku godzin na nauce, wstawania o określonej porze, a także znalezienia czasu na odrabianie prac domowych czy wykonywanie szkolnych obowiązków. W organizacji dnia niezastąpiony może się więc okazać plan lekcji, na którym będą zapisane nie tylko lekcje w szkole, ale także zajęcia dodatkowe i czynności, które należy wykonać po powrocie do domu. Dzięki temu dziecko już od najmłodszych lat zacznie uczyć się odpowiedzialności, sumiennego wykonywania obowiązków, a także dowie się, w jaki sposób porządkować swój dzień, by starczyło czasu na zabawę i codzienne obowiązki.

Rutyna w późniejszym wieku

Oczywiście istnieją wyjątkowe sytuacje takie jak choroba dziecka czy nieprzewidziane zdarzenia. Na pewno wpłyną one na organizację danego dnia. Nie licząc jednak takich pojedynczych przypadków, rutyna powinna być sumiennie zachowywana. Nie wolno jednak całkowicie zapominać o pozostawieniu dziecku swobody. O ile od poniedziałku do piątku należy pilnować, by wykonywało wszystkie swoje obowiązki, weekend powinien być czasem, kiedy dziecko może nieco odpocząć, pozwolić sobie na chwilę lenistwa czy oderwanie od rutyny.

Odpowiednie planowanie

Dla ułatwienia można przygotować specjalne tabelki, w których będą zapisane wszystkie czynności, jakie należy wykonać, wraz z odpowiednim przedziałem czasowym. Dzięki temu dziecko będzie doskonale wiedziało, co powinno zrobić danego dnia i o jakiej godzinie.

A może system nagród?

Nie warto jednak nagradzać dziecka za wykonywanie poszczególnych obowiązków. Rutyna powinna stać się częścią codzienności, dlatego stosowanie systemu nagród za każde wykonane zadanie to na pewno zła motywacja. W ten sposób dziecko zamiast traktować rozkład dnia jako coś naturalnego, nauczy się interesowności i postrzegania każdego obowiązku jako okazji do zyskania nagrody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *